Hozzátáplálási napló #8: 7-8 hónapos alapreceptek

nectarine-3398249_1920.jpgMint korábban ígértem, szeretnék konkrétumokkal is szolgálni a szilárd étel bevezetés kapcsán. Már írtam, hogy 3 étkezést váltottunk ki kisfiamnál, de még így is sokkal nagyobb arányú az anyatej az étrendjében, mert sok esetben szinte csak kóstolgat. De pontosan mit? Nézzük milyen alapvető baba recept kombinációk lehetnek segítségünkre a hozzátáplálás során!

Először is szeretném leszögezni, hogy nem vagyok szuperkreatív, ha főzésről van szó valamint nem akarom túlbonyolítani a hozzátáplálás folyamatát sem. Egyszerűen csak szeretnék minél többféle ízletes, vitamindús ételt megkóstoltatni a fiammal, az életkorának megfelelő módon.

Tízóraik, desszertek

Sokféle variációt találunk a neten böngészve a gyümölcsös ételek elkészítésére, ám az alapkoncepció e zavarba ejtő változatosság mellett is könnyen elsajátítható némi általánosítással:

Gyümölcs(ök) pépesítve

+ Glutén

+ 9 hónapos kor felett joghurttal, túróval, kefirrel.

Milyen gyümölcs, hány fajta egy étkezésen belül? Az első kérdésre az adhatósági táblázatok adnak választ (pl ITT), a másodikra pedig te magad. Lehet egyféle gyümölcs (a klasszikus reszelt alma keksszel kombináció), vagy egészen változatos fajták (amire főleg bébiételeknél láthatsz példát). A többféle gyümölcs kombinálása (akár zöldséggel is! pl sütőtök) egyrészt a változatos vitaminforrás miatt lehet fontos, másrészt – és nem utolsó sorban- az ételek íze miatt. Mivel a cukor egyáltalán nem ajánlott a kicsik számára, így a savanykásabb gyümölcsöket édesekkel kombinálva finom tízóraikat kaphatunk.

Milyen glutén? Erről külön cikkben fogok írni pontosabban. Tipikus azonban a keksz, a liszt, zabpelyhek és a babáknak készült gabonapépek.

9 hónapos kor felett már adhatóak tejtermékek: natúr joghurt, túró, kefir. Ezekkel már nyugodtan lehet kombinálni a gyümölcsöket, így kapunk babajoghurtot (natúr joghurt + gyümölcspép), vagy házi krémtúró (túró, gyümölcs, keksz turmixolva).

Szerintem ilyen egyszerű a képlet a 7-8-9 hónapos babák estében, a többi pedig általában részletkérdés.

fruit-3399834_1920.jpg

Főzelékek

Ebédre főzeléket szokott kapni kisfiam, amelynek nagyjából ez a képlete:

Zöldségek megpárolva/főzve (pürésítve)

+ hús (csirkemell, pulykamell, majd az adhatósági táblázat szerint a többi) turmixolva, 8 hónapos kor felett máj (heti max 1x)

+ „köretként” először krumpli, rizs, majd tészta, burglur

+ olaj (1 kk)

Ebből a képletből is elég változatos ételek hozhatók ki. Sőt, 9 hónapos kor felett sajtot is reszelhetünk a főzelékbe, illetve fokozatosan a tojás sárgáját is bevezethetjük.

Amikor megfőzök egy-egy zöldségfélét (vagy kombinációt), akkor azt a húshoz hasonlóan jégkocka tartóban fagyasztom, majd zacskóba teszem át. Így egészen változatosan lehet összeválogatni a zöldségeket a fagyasztóból olvasztva, figyelembe véve azt is, hogy aktuálisan én mit készítettem a saját ebédünkhöz.


A sorozat korábbi részei:

Hozzátáplálási napló #1 – Bevezető

Hozzátáplálási napló #2 – Amikor még szopik a baba

Hozzátáplálási napló #3 – A kezdés időzítése

Hírdetés

Hozzátáplálási napló #8: 7-8 hónapos alapreceptek” bejegyzéshez ozzászólás

Vélemény, hozzászólás?

Adatok megadása vagy bejelentkezés valamelyik ikonnal:

WordPress.com Logo

Hozzászólhat a WordPress.com felhasználói fiók használatával. Kilépés /  Módosítás )

Twitter kép

Hozzászólhat a Twitter felhasználói fiók használatával. Kilépés /  Módosítás )

Facebook kép

Hozzászólhat a Facebook felhasználói fiók használatával. Kilépés /  Módosítás )

Kapcsolódás: %s