A fogzás eddig mindkét gyermekemnél megnehezítette a hétköznapokat, és ahogy látom az kisbabás csoportokat, nem vagyok egyedül a problémával. A fájdalmas-nyűgös időszak, az éjszakai kelések bizony embert próbáló feladat elé állítják az anyukákat. Néhány módszerrel, eszközzel azonban könnyíthetünk a saját helyzetünkön gyermekünk fájdalmán.
Gélek fogzásra
Többféle fájdalomcsillapító, fogzáskönnyítő gél kapható vény nélkül, kereskedelmi forgalomban. A Dologél és az Anaftin baby gyógynövényes összetevőkkel segít enyhíteni a fogzás okozta fájdalmat, napjában többször is alkalmazható, szükség szerint. Van, akinek beválik, de saját tapasztalatom alapján nem hoz áttörő sikert, csupán 1-2 percig volt érezhető a hatásuk mindkét gyermekemnél. A Gengigél segíti az íny elvéknyodását, ezáltal gyorsítva az áttörés folyamatát: ennek megfelelően az áttörés előtti napokban alkalmazandó.
A Dentinox viszont lidokaint tartalmaz. Nem is szabad, csak 2x alkalmazni naponta, borsónyi mennyiségben. Ez már sokkal is inkább bevált! Éjszakára mindenképp ezt szoktam alkalmazni, ha pedig elhasználtam a napi két alkalmat, még mindig ott a többi készítmény. Az Anaftin baby-t a pici fogkefe szerű vége miatt szeretem, mert segítségével nemcsak ezt a terméket, de a többit is könnyedén fel tudom vinni kisfiam ínyére.
Hűthető rágóka
Klasszikus, bevett fogzáskönnyítő módszer még a hűthető rágóka. Mivel egyébként is mindent a szájukba vesznek, és rágcsálnak a fogzó babák, miért ne használhatnánk is a hűtésben rejlő erőt?! Nálunk azonban egyik gyermeknél sem váltak be ezek a rágókát: az egész felületük lehűlt, így nem szívesen vették kézbe a gyerekek…
Kamillás textilpelus
Több anyukától is hallottam már, hogy kamilla teát főz és abba mártja egy textilpelusnak a csücskét. A kamilla gyulladáscsökkentő hatású, ráadásul a nedves, enyhén ízes anyagot szívesen rágcsálják a gyerekek… és talán addig sem gondolnak a fájdalomra. Ezt a módszert inkább csak a nyári melegben próbálom majd ki, hiszen kellemetlen a kicsinek, ha átázik a ruhája a nedves anyagtól.
Üres cumisüveg cumija
Nyerő ötlet volt nálunk egy nem használt cumis üveg cumijának rágcsálása. Az üveget meg tudja fogni, irányítani tudja, és a cumi gumitól biztosan nem lesz semmi bajba. Hátránya, hogy az innivalóval telt cumisüveget is hajlamos lesz rágni, vagy legalább ráharapni alkalmanként. Így ezzel a módszerrel felhagytam.
Rágcsalánc
A szilikonból készült rágókák igazán jó szolgálatot tesznek fogzás idején. Nem tudom mi a titkuk, de ahogy kézbe veszi fiam, rögtön nagy élvezettel kezdi rágcsálni. Egyszerre kemény, mégis elég puha, hogy az ínyét valamennyire belemélyessze. Nekünk egyedi, névvel ellátott rágcsaláncunk van a Nuskytoys jóvoltából, így ezen különféle méretű és formájú szilikongyöngyök találhatók. Picit tartottam tőle, hogy könnyen szétszakad majd, vagy, hogy elcsúszkálnak, meglazulnak a gyöngyök. Ám a gyöngyszemek stabilan és erősen vannak felfűzve, nem mozdulnak el, és elég nagyok, hogy véletlenül se okozhassanak veszélyes helyzetet. Szuper kis konfigurátor áll rendelkezésre az egyedi láncok megalkotására, amelyet ITT találtok. Én ezzel kezdtem el szerkeszteni az egyedi rágókáját Júdának, de további segítséget is kaptam facebookon keresztül a készítőtől, hogy megtaláljuk a színek és formák összhangját. A legjobb, hogy ruhára lehet csiptetni, így biztosan nem hagyja el a picúr például egy autós utazás folyamán (amikor minden játék a padlón végezné…)
Türelem, elfogadás, koncentrálás a túlélésre
Elmaradhatatlan eleme a túlélőkészletünknek. Az eszközök mellett a saját hozzáállásunk a legnagyobb fegyver, amellyel küzdhetünk a nehéz időszak(ok) ellen. Nem tart örökké a fogzás (pedig mikor tizedjére kelsz fel a babához éjjel, nagyon is úgy tűnik!) Kb. 2 éves korra már minden tejfog kijön és a későbbiek általában nem is okoznak akkor fennakadásokat. Türelem, türelem!