A hozzátáplálás során szükségünk lesz néhány eszközre az étel elkészítése és az etetés kapcsán. Nem szükséges minden fellelhető eszközt megvásárolnunk, de néhány dolog igenis hasznos és szükséges lesz a folyamat során. Nézzük mit érdemes beszereznünk a hozzátápláláshoz!
Főzéshez
Az első néhány hónapban érdemes külön lábasban főzni a kisbabának. Jó minőségű, acélból készült edényre lesz szükségünk. Később, ahogy egyre nagyobb mennyiségeket eszik a kicsi, kivehetjük a családnak főzött ételből is az ő adagját.
Aprításhoz, pépesítéshez
Ha a következőkben említett eszközök nincsenek meg a háztartásban, akkor azokat csak abban az esetben javaslom beszerezni, ha előreláthatólag később is használni fogjuk. Külön eszközöket néhány hónapnyi pürésítés miatt felesleges vásárolni.
Turmixgép, botmixer
Véleményem szerint elég az egyik, de valamelyikre szükségünk lesz. A turmix mellett számomra az az érv szólt, hogy magam is szeretem a gyümölcsös-tejes shake-eket, így később is hasznomra válik/vált az eszköz. De a botmixer is tökéletes a főtt zöldségek, húsok pépesítésére.
Gyümölcscentrifuga
Friss gyümölcs és zöldséglevek készítésére alkalmas. Nekem nincs ilyen gépem, de ha később is hasznát vennéd, akkor itt az ideje beszerezni.
Aprítógép
Nagyon hasznos szerkezet, főleg akkor jön majd jól, ha már nemcsak pépes állagú ételeket, hanem durvára aprított zöldséget, gyümölcsöt is fogyaszt majd a picúr. Húsok darálására is alkalmas lehet, fajtájától függően akár még nyers húst is darálhatunk vele.
Üvegreszelő
Alma és őszibarack reszelésére, pépesítésére alkalmas kézi eszköz. Vele egészen finom állagúra dörzsölhetjük le a gyümölcsöt. Pár száz forintos tétel, szükségünk lesz rá.
Fokhagymanyomó
Amikor a baba még csak kis mennyiségeket eszik, érdemes venni neki külön egy fokhagymanyomót, melynek segítségével pépesíthetjük a zöldségeket.
Citromfacsaró
Citrusfélék levének kinyerésére érdemes egyet beszerezni, főként ha gyümölcscentrifugával nem rendelkezünk.
Eszközök az etetéshez
Előke
Azt hiszem nem árulok el titkot, ha azt mondom, az első falatok nagy része a baba ruháján fogja végezni. Hogy ezt elkerüljük, érdemes megfelelő előkéket beszereznünk. Legjobb a szilikonos változat, amelynek kis zsebe is van, így a lecsorgó ételt is megfogja. Mi ezt a fajtát fogjuk használni, amit ti is megrendelhettek ITT.
Műanyag tányér
Az első időkben mindenképp műanyag étkészletre lesz szükségünk, hiszen egy hirtelen mozdulat és a földön landolhat a tányér. Praktikus lehet olyan változat, amelynek szilikonos az alja, így letapad az etetőszékre. Szintén a borulásmentességet garantálja az úgynevezett bukfenctál, amelyből nem esik ki az étel. Ezeket beszerezheted ITT és ITT
Kanál
Több műanyag kanálra is szükséged lesz. Érdemes úgy etetni, hogy közben egy másik kanalat a picúr kezébe adsz, hogy ő is próbálkozzon, kísérletezzen. Létezik hajlított formájú pl ITT vagy olyan, amelynek a közepén beépített hőérzékelő van, és elszíneződik ha túl meleg az étel. Én megfelelő hőfok megállapítása érdekében egyszerűen megkóstolom az ételt. Legalább én is érzem mit adok a babának.
Eszközök iváshoz
Általában nem javasolják, hogy a hozzátápláláskor az étel után adott vizet cumisüvegből fogyassza el a baba. Inkább a pohárra szoktatást illetve a csőrös pohár használatát javasolják. Pohárból elég nehéz innia egy fél éves babának, de kifelé hajló peremű, vastag üvegpohárral próbálkozhatunk. Ez klasszikusan a nagyiféle kávéscsésze lesz, és is tőle kérem egyet.
Másik megoldás a csőrös pohár, melynek előnye, hogy ugyanúgy dönteni kell az iváshoz, mint a poharat, ám nem folyik ki, és a gyerkőc is fogni tudja a fülek segítségével.
A szívószállal való ivást is meg lehet tanítani a gyermeknek: ha folpackot feszítünk ki a pohár tetején, majd óvatosan beleszúrjuk a szívószálat, máris biztonságosabbá tettük a tanulási folyamatot. Ilyen fejet egyébként vásárolni is lehet például ITT
Tárolás
Szükség lesz néhány jól záródó műanyag vagy üveg tárolóra is, melynek segítségével az elkészült adagot eltehetjük másnapra is a hűtőbe vagy a fagyasztóba.
Egy szilikon jégkocka tartó is jól fog jönni. Ebbe tehetjük majd az elkészült és összeturmixolt húst, így mindig a megfelelő kis adagot pattinthatjuk ki a jégkocka tartóból az éppen elkészült főzelékhez.
Szerinted mivel lehetne kiegészíteni a listát? Számodra milyen eszközök váltak be, és melyeket ítélted feleslegesnek?
A Hozzátáplálási napló sorozat korábbi cikkei:
Hozzátáplálási napló #1 – Bevezető
Hozzátáplálási napló #2 – Amikor még szopik a baba
Ha tetszett, oszd meg másokkal is 🙂
Nem szeretnél lemaradni semmiről? Iratkozz fel az Anyu tervez blog hírlevelére ITT.
Keresd a blogot a Facebookon és Instagramon is!
“Hozzátáplálási napló #4 – Eszközök babának és mamának” bejegyzéshez ozzászólás