A szilárd ételek bevezetése során mindnyájan találkozhattunk már a tejpépekkel. Használata azonban zavaros lehet számunkra: anyatej helyett vagy szoptatás utána adjuk? Ez főételnek számít vagy inkább desszertnek? Egyáltalán mi a különbség a tápszer és a tejpép között? Ebben a cikkben ennek járok utána!
Először is hadd szögezzem le: a tejpép nem helyettesíti az anyatejet, hiszen ez utóbbi minden tápanyagot tartalmaz, amelyre szüksége van a babának. Az első 6 hónapban így nincs szükség a tejpépekre, ha az édesanya szoptatja a kicsit. A hozzátáplálás időszakában viszont nagyon jó szolgálatot tehetnek ezek a pépek.
A tejpépek általában por formájában kaphatóak, azt vízzel elkészítve kapjuk meg a pépes állagú ételt. Gabonaféléket tartalmaznak és többnyire ízesítettetek, így könnyen elnyerik a legkisebbek tetszését. Leginkább köztes étkezésekre javasolt: tízóraira vagy uzsonnára. Tévhit azonban, hogy elalvás előtt adva jobban eltelíti a gyermek pocakját az éjszakára, amely jobb alvást generál. Könnyen lehet, hogy a pocak megterhelésével épp ellenkező hatást érünk el…
De mire jók ezek a pépek?
Alkalmasak energiapótlásra:
Az egyre többet mozgó babának egyre több energiára is van szüksége. A gabonaféléket tartalmazó tejpépek plusz energiát adhatnak a fizikai fejlődéshez, ráadásul a legtöbb ilyen termék hozzáadott vitaminokat, ásványi anyagokat is tartalmaz.
Megbízhatóak:
Mivel ezek kifejezetten babák számára kifejlesztett készítmények, így szigorú ellenőrzéseken estek át, biztonsággal adhatóak a kicsiknek. Ám érdemes arra is odafigyelni, hogy hozzáadott cukrot nem tartalmazó pépet válasszunk, hiszen erre egyrészt még semmi szüksége a babának, másrészt hozzászokik a túl édes ízhez, és később a kevésbé cukros ételeket elutasíthatja (például a főzelékeket).
Változatossá tehető velük a baba étkezése:
Többféle ízesítésben kaphatóak a gabona- és tejpépek, így változatossá tehető velük az étkezés. Valamely natúr ízt választva pedig mi magunk egészíthetjük ki az aktuális idény gyümölcsökkel.
Könnyen elkészíthetőek, praktikusak:
Mi sem egyszerűbb, mint a tejpép port kikeverni egy kis felforralt, lehűtött vízzel? Én úgy szoktam elkészíteni, hogy reggel forralok vizet: (ezt kapja a csőrös poharába a kisfiam, ezt iszogatja a nap folyamán), és a maradékot beteszem a hűtőbe. Este, a vacsorához forralok vizet és ez összekeverem a korábban lehűtöttel és máris kész az ideális hőmérsékletű víz, mellyel elkészíthető a tejpép. Utazáshoz, vendégségbe vihető termoszban a megfelelő hőmérsékletű víz, valamint a kimért tejpép por. Különösen akkor szeretem ezt a megoldást, amikor melegítésre sincs lehetőség (ami például a bébiételekhez lenne szükséges), mert a termoszban tartott meleg víz segítségével pont fogyasztható hőmérsékletű lesz étel.
* A bejegyzést a Milumil forgalmazója támogatta a pépek biztosításával és a Nutriklub tartalmakkal.
Hozzátáplálási napló sorozatban megjelent:
Hozzátáplálási napló #1 – Bevezető
Hozzátáplálási napló #2 – Amikor még szopik a baba
Hozzátáplálási napló #3 – A kezdés időzítése
Iratkozz fel az Anyu tervez blog hírlevelére ITT.
Keresd a blogot a Facebookon és Instagramon is!
“Hozzátáplálási napló #11: A tejpépek szerepe a hozzátáplálásban” bejegyzéshez ozzászólás