Kismama napló – Terhességi súlygyarapodás

scale-403585_1920.jpgElőrebocsátom, hogy nem vagyok szakértő, és bármilyen kérdésed vagy nehézséged van a várandósságod alatt a súlyoddal kapcsolatban, akkor konzultálj a védőnőddel vagy orvosoddal. Én csupán néhány tapasztalatomat, barátnői tanácsomat szeretném megosztani veled a terhességi súlygyarapodás kapcsán.

Mint tudjuk, a várandósság súlygyarapodással jár. Ez tény. Az viszont nem mindegy, hogy milyen mértékű és ütemű ez a gyarapodás. Tehát nem mindegy, hogy 10 kilóval vagy 30 kilóval mutat majd többet a mérleg szülés előtt. Illetve az is számít, hogy a változás egyik napról a másikra vagy fokozatosan következett be.

Olvastam már olyan véleményt kismamáktól, hogy ne stresszeljenek a súly kapcsán, és ne figyeljenek oda rá. Szerintem ez hiba, hiszen a nem megfelelő súlygyarapodás sok gond forrása lehet a terhesség majd a szülés idején.

A terhesség alatti testsúly növekedés ugyanis nemcsak esztétikai kérdés, valamint nem minden esetben tudható be a teljes növekmény a baba súlyának. Érdemes tehát heti (vagy akár napi!) szinten odafigyelni rá! A Nutriklub oldalán rengeteg hasznos információt találsz a témában, valamint szakértői segítséget is kérhetsz, ha kérdésed adódik!

Milyen mértékű és ütemű hízás egészséges a terhesség alatt?

Az összgyarapodás egy magzat esetében, normál testsúly mellett 10-12 kg.

Az első trimeszterben minimális súlynövekedés, esetleg csökkenés vagy stagnálás is normális.

A második trimeszterben hetente 300–500 g a várható súlygyarapodás terhesség alatt. Mivel nem lehet általánosítani, személyre szabott értékekkel számolhatunk a Terhességi Hízás Kalkulátor segítségével.

A harmadik trimeszter első két hónapjában heti 300-500 gr gyarapodás figyelhető meg, az utolsó hónapban pedig már csak kis mértékű hízásra, esetleg minimális súlycsökkenésre számíthatunk.

s5z87pil7b

Miért fontos, hogy odafigyeljünk a súlyunkra?

A hirtelen hízás utalhat terhességi cukorbetegségre is.

A nagy ütemű hízás következtében terhességi csíkok jelenhetnek meg a bőrön.

A túlsúly növelheti a szülés során fellépő kockázatokat.

A nagyobb súly megterheli a derekat és a lábakat egyaránt így melegágya lehet a derékfájásnak és a visszértágulatok kialakulásának.

Fittebbnek érezzük magunkat, ha odafigyelünk, hogy a súlygyarapodás a normális tartományon belül maradjon.

pregnant-woman-2139944_1920

Hogyan figyeljünk oda a súlyunkra?

Ha van rá mód, ne csak a védőnői mérésre támaszkodj, hanem az otthoni szobamérlegen, naponta, de legalább hetente mérd meg magad. Reggel, étkezés előtt, fehérneműben végezd a mérést!

Légy mértékletes! A várandós asszony kívánós és jó étvágyú, ezzel nincs is semmi gond. Ha megkívánsz egy szelet süteményt, edd meg bátran. De nem kell egy egész tortát benyomni, csak mert megkívántad! Inkább a kiegyensúlyozottságra érdemes odafigyelni, és a táplálkozási piramisnak megfelelően kialakítani az étrendet, még akkor is, ha most két embert táplálunk. DE…

Nem kell kettő helyett enni! Hiába mondja a nagyi, a férjed vagy bárki. Többletkalóriára van szükséged, de nem kétszeres mennyiségű ételre! Nem kell mindenből kétszer szedni, csak mert tukmálják. Annyit egyél, amennyi jól esik, nem kell degeszre enni magunkat (főleg nem csokiból, ahogy az előző pontban is írtam)

Mozgás, mozgás! Nem kell felcsapnod pocakosan élsportolónak, de ha eddig nem is fordítottál kellő figyelmet a mozgásra, most ne hanyagold el! Ne gondolj nagy dolgokra, de egy kellemes kismama tornát minden nap elvégezhetsz, a többi mozgásforma kapcsán viszont konzultálj orvosoddal. Ne feledkezz el nagyokat sétálni, és ha jól érezd magad, akkor ne hagyd, hogy ágyba kényszerítsenek. Persze az orvos ajánlására támaszkodj, de ne hagyd, hogy a környezeted azt sulykolja beléd, hogy folyton pihenned kell. Nem vagy beteg, mozoghatsz, elláthatod a házimunkát, mértékkel sportolhatsz, ha nem vagy veszélyeztetett terhes. Hallgass a megérzéseidre, és ha jól vagy akkor bizony mozgás, mozgás!

Ha pedig bármiben bizonytalan vagy, ne félj kérdezni! Fordulj bizalommal védőnődhöz, orvosodhoz, de írhatsz akár a Nutriklub védőnőinek, mindig készségesen válaszolnak. Itt érheted el ezt az ingyenes szolgáltatást: Nutriklub tanácsadás

A Kismama napló előző cikkeit itt találod meg:

Kismama napló: Alapelveim a második várandósságom alatt

Kismama napló: Egy testben két lélek

Kismama napló: A ruhatár

Kismama napló: Szeresd magad!

Segítség, várandósan költözöm! – 1. rész

Segítség, várandósan költözöm! – 2. rész


Ha tetszett, oszd meg másokkal is 🙂

Nem szeretnél lemaradni semmiről? Iratkozz fel az Anyu tervez blog hírlevelére ITT.

Keresd a blogot a Facebookon is!

Hírdetés

Kismama napló – Terhességi súlygyarapodás” bejegyzéshez ozzászólás

  1. Visszajelzés: Kismama napló |

Vélemény, hozzászólás?

Adatok megadása vagy bejelentkezés valamelyik ikonnal:

WordPress.com Logo

Hozzászólhat a WordPress.com felhasználói fiók használatával. Kilépés /  Módosítás )

Facebook kép

Hozzászólhat a Facebook felhasználói fiók használatával. Kilépés /  Módosítás )

Kapcsolódás: %s