Miért válasszak mosható pelenkát? Nem szeretném senkire sem ráerőltetni ezt, de véleményem szerint jó, ha tájékozottak vagyunk ezzel kapcsolatban, hogy jól átgondolt döntést tudjunk hozni akár az eldobható akár a mosi pelus mellett döntünk.
Én személy szerint több okból is szeretném letenni a voksomat a mosható pelenkák mellett.
Nem bonyolultabb, mint az eldobható
Kakis pelust mosni nem épp a bizalomgerjesztő gondolat a mosható pelusok világa felé indulva. Ám a ami, modern moshatók már nem feltétlenül azok a tetrapelenák, amelyeket anyáink, nagyanyáink kifőztek, mostak, teregettek, vasaltak, majd ráorigamiztak a gyerekre, hogy aztán gumibugyit húzzanak felé. Ma már piskóta formájú betéteket is lehet használni, sőt létezik egy nagy találmány: a papírbetét (vagy kakifogó papír), amely felfogja a csomag nagy részét. Ezt egyszerűen lehúzhatjuk a wc-n a széklettel együtt. A pelust pedig némi előmosás után (amelyet akkor is megteszünk, ha valamelyik ruhadarab lesz műsoros…), dobhatjuk is a mosógépbe. Száradás után nem igényel vasalást a betét. Azért így máris egyszerűbb, mint régen volt, ugye?
Tehát a „bonyolult és macerás” mosható pelusozás nem sokat vesz el az időnkből, tekintve, hogy akár még a többi ruhához is bedobhatjuk a pelust 40 vagy 60 fokon. Kiteregetjük a több ruhával, majd beszedjük, amikor a többit, alig kerül plusz energiánkba.
Gazdaságosabb
Egy egész készlet megvétele talán drágának tűnhet először, de visszaszámolva, hogy mennyi eldobható pelust használunk el abban az időszakban, amíg a mosipelust ki tudjuk használni, rá kell jönnünk, hogy a mosipelus gazdaságosabb megoldás. Igen, a víz és a mosószer is pénz. De ez a remek kalkulátor segít megmutatni, hogyan alakulnak a költségek a mosható és az eldobható pelusok esetében. http://rapp-family.net/moshatopelus/ Ráadásul a mosipelusok több gyermeket is kiszolgálnak, így a kistesót is, de ugyanígy el is tudjuk adni, visszanyerve a befektetésünk egy részét.
Környezetkímélőbb megoldás
Egy kisgyermek a szobatisztaságig 4-5000 pelenkát használ el, ami kb. egy tonnányi veszélyes hulladékot jelent. Az eldobható pelenka pedig 500 év alatt sem bomlik le, úgyhogy még jó sokáig hordja a Föld a hátán a kakis pelusainkat! És ez csupán egyetlen gyermek szemétmennyisége…
Felelősséggel tartozunk a környezetünk, bolygónk tisztaságáért, hogy még sokáig élhető legyen gyermekeink, unokáink számára is. Ha szeméttel borítjuk el az egész Földet, szennyezve ezzel is a környezetet, akkor hogyan óvjuk meg a jövőt az utódaink számára?
Bababarát
Nem is tudtam eddig, de az eldobható pelusok tele vannak mindenféle illatanyaggal, kemikáliával, amely a baba bőrével érintkezve irritálhatja azt. Ráadásul nem szellőzik olyan jól a babapopsi, ezért a sok pelenkakiütés a babákon. Nekünk is volt már néhány alkalommal. Ilyenkor még szorgosabban kenjük az agyonreklámozott szuper popsikenőcsökkel, amikre egyébként nem is lenne szükség újabb kemikáliaként, ha normálisan levegőzne a baba alfele.
Beszerzése ugyanolyan egyszerű, mint az eldobhatóké
Látszólag nehézkesebb a mosi pelust beszerezni, hiszen nem lehet a drogériák polcain megtalálni. Ám rengeteg webshop foglalkozik a különböző típusok forgalmazásával, valamint ügyes anyukák is készítenek gyönyörű pelusokat. Facebookon a releváns mosipelus csoportokba belépve fel is vehetjük a kapcsolatot a tapasztalt édesanyákkal, találhatunk eladó pelusokat, és könnyen tájékozódhatunk az egyes webshopok kínálata felől. Ma pedig már neten rendelni ugyanúgy két kattintás, mint azt a cuki magas sarkú cipőt, vagy a legújabb farmernacit megrendelni.
Én még most fogom kipróbálni, miután meggyőződtem róla, hogy ez lenne számunkra is a legjobb megoldás. Még nem tudom hogy fog beválni, jelenleg tesztüzemben vagyunk, de amit tudok, beszámolok az eredményekről!
“Gondolatok a mosható pelenkákról 2. rész” bejegyzéshez ozzászólás