Egyszerű, nagyon hatékony tippet mutatok, mellyel rövid távon nagy mértékben fokozható a hatékonyság. Én akkor alkalmazom, ha elborítanak az ötletek, a kötelező feladatok, vagy ha egy ünnep, nagyobb vendégség finishében vagyok. Ez a fajta tervezési szigorúság valóban csak nagyon rövidtávon, 1-2 napig alkalmazható, utána könnyen „robot üzemmóddá” alakulhat. De 1-2 hatékony nap nagyon sokat számíthat például egy vizsga vagy határidős feladat előtt.
A trükk a következő: Megtervezem az adott napot negyed órás pontossággal, és szigorúan tartom magam a leírtakhoz. Ehhez a nagymértékű önfegyelmen kívül (ismét mondom csak 1-2 nap!), szükség van a feladatok pontos átlátásához. Tehát jól kell felmérned, hogy melyik feladatod mennyi időt vesz igénybe. Nehezített pálya, ha egy (vagy több) gyerekkel is számolnod kell, de milyen hasznos ilyenkor a napirend, ugye?! És persze ki ne hagyd az alvás- és evésidőket, valamint érdemes némi holtidővel is számolni.
Papír alapon összeszedni negyedóra pontossággal, ráadásul jól belőni a feladatok sorrendjét egyáltalán nem egyszerű: sok időt és újratervezést igényel anélkül, hogy bármire is haladtál volna a dolgaiddal. Ezért én egy excel táblát alkotok, ahol a felkeléstől a lefekvési időpontig egy oszlopban egymás alá írom az időpontokat negyedórás intervallumokban. Nagyon egyszerű a felsorolás, ha 3 cellába egymás alá beírod a negyedórás időpontokat (pl. 6:00 6:15 6:30), kijelölöd, majd lehúzod őket. Így az excel folytatja a mintázatot és kész is van a negyedóránkénti jelölésed.
Itt kedvedre tervezhetsz: csúsztathatsz, cserélhetsz, kivehetsz dolgokat, anélkül, hogy állandóan firkálnál vagy új lapot kezdenél. Egy pontos terv a megfelelő önfegyelemmel könnyen kisegíthet egy vizsgára való felkészülés utolsó napján, egy határidős munka hajrájában, vagy egy vendéglátás előtt. Ismét hangsúlyozom: csak 1-2 napig működik, de akkor nagyon jól.
És tudom, jön a kérdés: Mi van, ha nem jön össze a terv? Ez egyrészt azon is múlik, hogy mennyire vagy körültekintő és reális a tervezéskor. Ezért is javaslom az excel táblát mely segít pontosan, részletekig menően tervezni, valamint érdemes legalább 10-15 percet rászánni a tervezésre előző este, mert hidd el, másnap sokszorosa térül meg ennek. Másik lehetséges akadály a terv teljesülésének kapcsán, ha a körülmények mégsem a várt módon alakulnak. Odaég a süti, beteg lesz a gyerek, váratlan vendég jön. Persze, ez benne van a pakliban, de legyünk pozitívak, és feltételezzük a legjobbat. Ha pedig mégsem úgy alakulnak a dolgok, akkor azon se akadjunk fenn: mi megtettük a magunk részét.
Tehát pontos átgondolás, pontos tervezés, szigorú tervkövetés rövid távon! Nálam ez hoz extra hatékonyságot 1-2 nap erejéig, ha szükség van rá valami miatt. Az utána következő napokban jöhet egy kis lazítás, filmezés, ne érezd, hogy robot vagy. De néha megéri (sőt muszáj) magasabb fokozatba kapcsolni.