A 30 napos tavaszváró rendteremtő kihívás résztvevőivel már túl vagyunk a rendrakás nagy részén, így már sikerrel frissítettük a gardróbunkat is a tavasz közeledtével. Ez nem is volt olyan egyszerű, hiszen emlékek fűznek a legtöbb ruhadarabhoz, jó pár „ebbe még visszafogyok” ruhákat őrizgetünk, sőt talán azok a ruhák is a szekrényünkben vannak, amelyeket kismamaként viseltünk, de a várandósság után már nem mutatnak előnyösen rajtunk.
Én 34-től 42-es méretig minden voltam mióta házas vagyok, így most bőven akad túl kicsi és túl nagy ruha is a ruhatáramban. 8 hetes picúrral költöztünk, és tudatosan vártam a rendrakással: meddig fogyok vissza, milyen ruhák felelnek meg az új életstílusomnak. A tavasz most remek alkalmat kínál egy kis szelektálásra, rendrakásra.
Hogyan kezdjek neki?
Döntsd el mennyire akarsz elmélyülni a folyamatban. Több időt is igénybe vehet, mint amire számítasz, picúr babák mellett elképzelhető, hogy nem lesz elég időd a 100%-os rendteremtéshez, ha nagy káoszból indulsz.
Ha alapos szeretnél lenni, minden ruhaneműdet gyűjtsd össze egy helyre. Ha kevésbé merülsz el benne, akkor csak egy-egy területtel foglalkozz.
Selejtezd ki, ami nem kell: legjobb az lenne, ha mindent kiszedve az üres szekrénybe csak azok kerülnének vissza, amik igazán jók rád, szereted és tudod is viselni. Ha erre nincs idő, lehetőség, akkor válogasd ki, amely ruhák:
- nem tetszenek már
- elnyúlt, szakadt, kopottak (oké, 1-2 maradhat hypózni max)
- nem állnak jól
- „majd belefogyok”, de már évek óta vársz erre
- túl nagy ruhák
- amit olyasvalakitől kaptál, akit szeretsz, de a ruhát viszont nem
Jöhetnek a kosarak! Praktikus ötlet a ruhákat élére hajtogatva kosarakban vagy fiókokban tárolni. Így kevesebb helyet foglal és az egész készlet átláthatóbb! De persze a kényesebb ruhákat, ingeket, blézereket vállfán érdemes tárolni.
Ruha selejtezés kockázat nélkül
Sokszor azért félünk kiselejtezni egy-egy ruhadarabot, mert attól félünk, hogy pont akkor lesz rá szükség, amikor már nincs nálunk. Inkább megtartjuk, majd jó lesz még valamire. 2 egyszerű módszer segít, hogy ne kelljen ezt a kockázatot vállalnunk a selejtezés során, mégis előre jussunk a folyamatban!
Vállfák
A ruhákat vállfán tárolva mindegyiket fordítva akaszd be, hogy a nyitott része feléd mutasson. Ha valamit használtál, mosás után már normál módon tedd vissza, tehát a nyitott rész felül befelé mutasson. Határozz meg magad számára bizonyos időt, mondjuk egy szezont, pl. 3-4 hónapot. A határidő lejárta után azokat a darabokat nyugodtan leselejtezheted, amelyek vállfája még mindig nem a normál irányba áll: hiszen ezeket nem használod.
Bedobozolás
Amelyik ruha esetében bizonytalan vagy, hogy megtartsd-e, azt tedd egy dobozba, majd címkézd fel az elcsomagolás dátumával. Így nincs kockázat: a ruhákat tedd fel a padlásra, vagy valamilyen tároló helységbe. Ha valami hiányzik belőle, kéznél van, könnyen visszakerülhet a szekrényedbe. Viszont, ha lejár egy magad által meghatározott idő pl. 3 hónap (vagy ha bizonytalan vagy az évszakváltások miatt akkor fél-1 év) és a doboz tartalma nem hiányzott, máris jó szívvel eladományozhatod, vagy eladhatod a ruhákat. Adott időn belül pedig, amire szüksége volt, ismét visszakerült a szekrényedbe.
Ezek után még azt érdemes megnézni, hogy mire van szükség, mi hiányzik a ruhatárból. Mivel minden kikerült, amit nem tudsz vagy nem akarsz használni, így látszani fog, hogy mely ruhadarabokból mutatkozik hiány. 🙂
Ha tetszett, oszd meg másokkal is 🙂
Nem szeretnél lemaradni semmiről? Iratkozz fel az Anyu tervez blog hírlevelére ITT.
Keresd a blogot a Facebookon és Instagramon is!