Mit csinálunk napjainkkal, hová folyik kezünkből az idő? Vajon miért érezzük azt, hogy úgy telik el felettünk az idő, hogy közben alig jutottunk valamire? De mégis mi az a valami, amire jutni szeretnénk? Erre lehet nem is gondolunk tudatosan, mert túlságosan leköt minket, hogy főtt étel kerüljön az asztalra, tiszta, vasalt ruhák várják a családot, és rendben legyen a lakás. Csak érezzük, hogy alig jutunk arra a bizonyos „Valamire”. Most épp itt az ideje, hogy megfogalmazzuk, mit is jelent ez számunka.
Életcélunk megfogalmazását sokan halogatjuk, talán azért, mert kisgyermek mellett már nem jut rá agyi kapacitásunk, másrészt mert kiszámíthatatlannak látjuk a jövőt, és arra várunk, hogy a kedélyek lecsendesedjenek. Tartogatjuk a tervezés felelősségét és áldását a „nyugodt időkre”.
„Hallom, amint hirtelen azt mondom magamnak: Majd, ha az élet nyugodtabbá válik! De régesrég meg kellett volna tanulnom, hogy az élet sosem marad elég ideig nyugodt. Ha bármit is el akarok érni, azt ebben a nyugtalan életben kell elérnem.” (Jean Fleming)
Most van itt az ideje, hogy túllássunk a hétköznapok mosatlanhalmán, és megfogalmazzuk életcéljainkat – hogy aztán legyen miért legyőzni a mosatlanhalmot! Engedd meg, hogy azzal biztassalak téged, hogy az életnek nem muszáj a kosz- rendetlenség- kakis pelusok örök körforgásában zajlani. Hasznos a hétköznapokra tekintettel is tovább látni, és meghatározni életünk célját, céljait. Segítségül álljon itt néhány kérdés a Háztartási túlélőkönyvből (Bianka Bleier, Bright Schilling), melyek támpontot adnak életcélunk tervezéséhez.
- Miben vagyok tehetséges, mihez értek igazán? Milyen feladatok végzése közben érzem, hogy szinte kivirulok? Mivel vagyok eredményes
- Mik a korlátaim, és javamra fordíthatók-e?
- Mely jellemvonásaimat érzem hiányosnak? Hogyan változtatnék rajtuk?
- Mit szeretnék elérni az életben? Mi jelenti az életem beteljesedését?
- Mit tartok valóban fontos értéknek az életben?
- Mivel szeretném enyhíteni a világ nyomorúságát?
- Ha azt tehetném, amit akarok – mit csinálnék legszívesebben?
- Ki akarok lenni a családom és a barátaim számára?
- Mit tennék, ha már csak egy évem lenne hátra?
A konkrét célokon túl nagyon tetszik Linda Dillow megfogalmazása a Társ című könyvben: „… istenfélő asszony szeretnék lenni, aki megvalósítja mindazt, amit Isten szánt neki, mint nőnek, feleségnek és édesanyának.”
Neked mik a személyes céljaid? Ha van most egy kis időd, ragadj tollat és írd le, de már az is jó, ha végiggondolod. A célok megvalósítása (vagy épp elsikkadása) az egyszerű szürke hétköznapokban történik, nem valamikor az előre nem látható rózsaszín habos jövőben. Az itt és most valóságában kell élnünk, céljainkat a mindennapokban tudjuk megvalósítani. Ezzel el is érkezünk a konkrét időbeosztáshoz.
Cél nélkűl nem lehet élni! Ha van célod, és azt komolyan veszed, Isten segítségével el is éred! Tapasztalatból mondom. De tudnod kell , hogy mit akarsz elérni!!!
KedvelésKedvelés
Ez így van, a konkrétumokról is lesz szó később. Előbb egy nagyobb áttekintés a célom 🙂
KedvelésKedvelés
Nagyon inspiráló a blogod! Olvastam már párat a filofax-tervezés kapcsán, de mivel egyik írónak sincs gyereke, valahogy nem minden elképzelést tudtam magamévá tenni. Eddig ez a befutó! 😉 A tervezés részt már szinte teljesen kiolvastam egy este alatt! 😀
KedvelésKedvelik 1 személy
Nagyon szépen köszönöm, jól esik ilyen visszajelzést olvasni 🙂 Remélem a továbbiakban is találsz majd kedvedre való olvasnivalót. Lesz még itt menütervezés, edzésterv, mindez filofaxba illesztve gyerek mellett 🙂 Plusz babás ötletekkel is készülök, főleg majd rosszabb idő lesz és bent kell lefoglalni a gyerekeket 🙂 Mennyi idős gyermeked/gyermekeid vannak? 🙂
KedvelésKedvelés
Nem felejtettelek el, csak nyaralni voltunk és a wifi nem remekelt sajnos. 😦 2 éves múlt a kisfiam, még nincs 2,5 és visszamentem dolgozni, úgyhogy még inkább aktuális nálunk a szervezés. Abszolút megértem amit írtál, hogy az ember hogy tud teljesen szétesni és egyre jobban belecsúszni a 22-es csapdájába a teendőkkel kapcsolatosan, nagyon frappánsan írtad le! 😉 Nekem a túl csapongó agyamat kell megzabolázni,de sajnos nehezen megy a rutin kiépítés. Olvasgattam sok cikket a témában, de valahogy kevés volt amit a saját problémamra hasznosnak találtam volna. Hiszen volt már hogy sok mindent elkezdtem de valami kibillentett a kerékvágásból és egyszerűen feladtam. Ezen szeretnék változtatni, ezért keresem a tervezéssel kapcsolatos posztokat, filofaxozásba kezdtem és reménykedem, hogy egyszer összeáll az egész. 😉 Jól hangzik a blog terv! 🙂 Én is tervezem, hogy edzéshez motivációs oldalakat és naptárat csinálok, mert iszonyat eltunyultam…
KedvelésKedvelik 1 személy
Sok sikert kívánok a rutin kiépítéshez 🙂 Nem könnyű, mert ebben a rohanó világban mindig sok a változó, de remélem sikerrel jársz majd. A Filofax meg idővel szép lassan beérik. Nekem majdnem fél év kellett, mire igazán hatékonyan tudtam használni. Dehát jó munkához idő kell 🙂
KedvelésKedvelés